Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 11 Ιούλιος 2015

Στο σχολείο μας φοιτούν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Η διδασκαλία γίνεται σε ολιγομελή τμήματα 3 ? 8 μαθητών, στηριγμένη στην εποπτεία και την εξατομίκευση. Ο εκπαιδευτικός πάντα με γνώμονα το μαθησιακό προφίλ του μαθητή λειτουργεί διευκολυντικά παρέχοντας πρακτικά ερεθίσματα ώστε η μάθηση να κατακτηθεί μέσα από την πράξη, την εφαρμογή και την επανάληψη.

Στο πλαίσιο των εργαστηριακών μαθημάτων και με την κατεύθυνση/εποπτεία των καθηγητών ειδικοτήτων οι μαθητές χρησιμοποιούν υλικά, εργαλεία, εξοπλισμό για να εκπαιδευτούν σε ολοκληρωμένα επαγγελματικά έργα τα οποία παρουσιάζονται στην ευρύτερη κοινότητα αλλά και στις οικογένειές τους είτε στο πλαίσιο εκθέσεων προϊόντων συμμετοχών σε τοπικές διοργανώσεις είτε μέσω των φακέλων εργασιών που διατηρούνται στο εργαστήριο που παρακολουθεί ο μαθητής/τρια.

•  Πρακτική επαγγελματική εκπαίδευση στα τμήματα εξειδικεύσεων. Γίνονται επισκέψεις μαθητών σε χώρους εργασίας (εργοστάσια, εργαστήρια, σούπερ μάρκετ, φαρμακεία, εκθέσεις, μουσεία κλπ).
  •   Συμμετοχή σε κοινωνικές, αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες.
  •  Συμμετοχή σε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, όπως Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικά κ.λ.π. του Υπουργείου παιδείας, έχουν γίνει καθεστώς τα τελευταία έτη.

Οι συχνές οργανωμένες δραστηριότητες  με πολιτιστικό και ψυχαγωγικό περιεχόμενο δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές/τριές μας να συμμετάσχουν ενεργά σε ευκαιρίες ευρύτερες της τυπικής εκπαίδευσης, να διερευνήσουν εναλλακτικά ενδιαφέροντα, να βιώσουν διαφορετικούς ρόλους, να αναγνωριστούν,  να χειροκροτηθούν και να δημιουργήσουν.