Δράσεις 2016 - 2017

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 09 Δεκέμβριος 2016 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Αναφορές σε Ημέρες Ύπνου, Νερού, Συνδρόμου Down και Ημέρα κατά του Ρατσισμού

Την Τετάρτη 12/3/2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τον ύπνο το νερό αλλά και το Σύνδρομο Down και το Ρατσισμό με την ευκαιρία των εορτασμών των σχετικών ημερών. Οι μαθητές πήραν εκπαιδευτικό υλικό (φυλλάδια σχεδιαγράμματα και ζωγραφιές), συζήτησαν με τους εκπαιδευτικούς και παρακολούθησαν σχετικά βίντεο

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:  Παπαλιάγκα Ευανθία, Τσιατσιάνη Αρετή, Δήμου Δημήτριος, Τσιμιτσέλη Βασιλική

Παγκόσμια Ημέρα κατά της βίας και του εκφοβισμού

Την Παρασκευή 10/3/2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας κατά της βίας και του εκφοβισμού στο σχολείο, σχετική ομιλία, συζήτηση, καθώς και προβολή βίντεο κατασκευασμένων απο μαθητές άλλων σχολείων, προκειμένου να αναδείξουν το πρόβλημα και να επισημάνουν την ύπαρξή του, δυστυχώς, σε κάθε σχολείο.

Τέλος οι μαθητές ζωγράφισαν το δικό τους σύνθημα και το τοποθέτησαν στους τοίχους του σχολείου.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:   Δήμου Δημήτριος , Τσιμιτσέλη Βασιλική, Μακρυδάκη Αθανασία

Εθελοντική αιμοδοσία στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας

Η αιμοδοσία είναι πράξη αγάπης και απόδειξη κοινωνικής ευαισθησίας. Τα αποτελέσματά της σώζουν ζωές, διότι το αίμα ούτε παράγεται, ούτε αντικαθιστάται. Μόνο χαρίζεται. Στο πνεύμα αυτό Τη Δευτέρα 20Φεβρουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε για δεύτερη φορά εθελοντική αιμοδοσία σε παρακείμενο χώρο του ΕΕΕΕΚ Λάρισας, με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου. Την εθελοντική αιμοδοσία επιμελήθηκε η σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου. Υπεύθυνοι της κινητής μονάδας ήταν ο κ. Σταμπουλζής Ναούμ, Ειδ. Παθολόγος-Επιμελητής Κέντρου Αιμοδοσίας ΓΝΛ και η κα. Φώλλα Καλλιόπη, Επισκέπτρια Υγείας.

Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος

Την Παρασκευή 27/1/2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, στο πλαίσιο της διεθνούς ημέρας μνήμης για τα θύματα του ολοκαυτώματος, σχετική ομιλία καθώς και προβολή βίντεο ντοκουμέντων από άτομα που επέζησαν της φρίκης των γερμανικών στρατοπέδων συγκέντρωσης.

Έγινε δε αναφορά και προβολή σχετικών μαθητικών βίντεο, από σχολεία που έχουν βραβευθεί γι' αυτά.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:   Δήμου Δημήτριος & Τσιμιτσέλη Βασιλική

Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας - Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής

Την Τρίτη 18/10/2016, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας και σε συνδυασμό με την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής πραγματοποιήσαμε σήμερα στο σχολείο τις εξής δραστηριότητες:

• Προβολή εκπαιδευτικής ταινίας με τίτλο "Τα δώρα της Φύσης"
  • Φύλλο εργασίας, επιλογή χρωμάτων για ζωγραφική φρούτων
  • Ανάγνωση του ποιήματος «Φρούτα και Λαχανικά» από μαθήτρια του σχολείου
  • Παρασκευή φρουτοσαλάτας

- Αναγνώριση φρούτων

- Καθάρισμα φρούτων

- Δημιουργία φρουτοσαλάτας

- Σερβίρισμα

- Αναγνώριση φρούτων μέσα στη φρουτοσαλάτα

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:   Μακρυδάκη Αθανασία & Παπαλιάγκα Εύα

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 6 Οκτωβρίου 2016 ήμερα Πέμπτη  πραγματοποιήθηκαν δράσεις και αθλητικές εκδηλώσεις για την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Πραγματοποιήθηκε σχετική ομολία, καθώς και προβολή σχετικής με τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες Οι μαθητές αγωνίστηκαν σε αθλήματα στίβου και καλαθοσφαίρισης.

31η Οκτωβρίου - Η μέρα της Αποταμίευσης

Σήμερα Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης. Ο εκπαιδευτικός Δήμου Δημήτριος εισηγήθηκε και ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας για το θέμα. Στη συνέχεια αυτοί κλήθηκαν σε συμβολική αποταμίευση ώστε νε ενισχυθεί βιωματικά η εικόνα της αποταμιευτικής πράξης. Τέλος μοιράστηκαν φωτοτυπίες με σχετικές εικόνες, παροιμίες και αινίγματα για περαιέρω ενασχόληση, αναλόγως με τις δυνατότητες του καθενός μαθητή - μαθήτριας ξεχωριστά.