Γιορτή ΑΜΕΑ

Κατηγορία: Γιορτή ΑΜΕΑ Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 13 Ιούλιος 2015 Γράφτηκε από τον/την evagelia balafa

ΓΙΟΡΤΗ ΑΜΕΑ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ ΛΑΡΙΣΑΣ - 3 Δεκεμβρίου 2014

Στις 3 Δεκεμβρίου 2014 με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα για τα ΑμεΑ πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας γιορτή. Τη γιορτή τίμησε η Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής κ. Τσιόπα Κυρατσώ. Τα παιδιά του ΕΕΕΕΚ Λάρισας συνεργάστηκαν με τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Αγίων Αναργύρων και εκφράστηκαν μέσα από δραστηριότητες σχετικές με τα εργαστήρια που λειτουργούν στο σχολείο μας, ανθοκομίας, αυτόνομης διαβίωσης και χειροτεχνίας.

Τα παιδιά ασχολήθηκαν με την παρασκευή σταφιδόψωμου, ζωγράφισαν συνθήματα, κατασκεύασαν κολάζ, δημιούργησαν αποτυπώματα φύλλων, κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικο στεφάνι, φύτεψαν λουλούδια και αρωματικά φυτά.

Στη γιορτή συμμετείχε όλο το προσωπικό του σχολείου ενώ τη Δευτέρα 1η Δεκεμβρίου είχε προηγηθεί επίσκεψη, από εκπαιδευτικούς, στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Αγίων Αναργύρων όπου πραγματοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια με στόχο την ενσυναίσθηση και την αποδοχή της διαφορετικότητας.