Σχολικές Γιορτές 2018 - 2019

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 03 Δεκέμβριος 2018 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Επέτειος της 25η Μαρτίου

Με μια λιτή και κατανοητή γιορτή τίμησαν σήμερα, 22 Μαρτίου 2019, τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου αλλά και τη μεγάλη εθνική επέτειο της απελευθέρωσης της Ελλάδας από τους Τούρκους, οι μαθητές και το προσωπικό του ΕΕΕΕΚ Λάρισας.

Για το μήνυμα και το νόημα της ημέρας μίλησε στην αρχή της εκδήλωσης στους μαθητές η Δ/ντρια κα Παληκαρά Αντιγόνη καθώς και ο γυμναστής του σχολείου κος Χαντζιάρας Ελευθέριος.

Στη συνέχεια οι μαθητές απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν επίκαιρα τραγούδια.  Στο τέλος της εκδήλωσης όλοι οι μαθητές τραγούδησαν τον εθνικό μας ύμνο.

Γιορτή Χριστουγέννων

Σε μια υπέροχη γιορτινή ατμόσφαιρα και με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου, η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του ΕΕΕΕΚ Λάρισας.

Το πρόγραμμα της γιορτής περιείχε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα από τη χορωδία του σχολείου. Οι μαθητές παρουσίασαν μικρά θεατρικά, ποιήματα που ενθουσίασαν το κοινό, αποσπώντας τις καλύτερες εντυπώσεις.

Γονείς και κηδεμόνες γέμισαν την αίθουσα και απόλαυσαν τη γιορτή καταχειροκροτώντας τα παιδιά που έδωσαν για άλλη μια φορά τον καλύτερό τους εαυτό.

Τη γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους η Δ/ντρια Περιφερειακής Εκπ/σης Θεσσαλίας κα. Αναστασοπούλου Ελένη και ο Περιφερειακός Σύμβουλος Θεσσαλίας κος Παιδής Αθανάσιος.

Στη συνέχεια ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του ΕΕΕΕΚ μοίρασε δώρα στους μαθητές/τριες του σχολείου.

ΕΕΕΕΚ Λάρισας: Γιορτή για την Παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ

Η Παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου. Η ημέρα αυτή γιορτάζεται με ιδιαίτερη χαρά και τιμή κάθε χρόνο από τους μαθητές/τριες αλλά και το προσωπικό του ΕΕΕΕΚ Λάρισας.

Φέτος οι μαθητές παρακολούθησαν προβολή ταινίας συναφούς θεματολογίας, έκαναν κατασκευές και χειροτεχνίες και συζήτησαν με το Ειδικό Εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου το θέμα. Τονίστηκε σε όλους ότι αυτή είναι μια μέρα επαναπροσδιορισμού της στάσης όλων με σεβασμό, ευαισθησία και αγάπη απέναντι στα Άτομα με Αναπηρία.

Στους μαθητές/τριες του σχολείου, παρατέθηκε γεύμα που παρασκευάστηκε από τους ίδιους σε συνεργασία με τους καθηγητές τους και το οποίο γεύτηκαν με μεγάλη χαρά και ευχαρίστηση.

Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε σε κλίμα συγκινησιακής φόρτισης στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας ο εορτασμός για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973. Οι μαθητές και οι μαθήτριες βίωσαν τα γεγονότα των ημερών μέσα από αφηγήσεις και παρουσιάσεις πλαισιωμένες με τραγούδια, βίντεο και ντοκουμέντα τα οποία επιμελήθηκαν η κα Πετράκη Ιωάννα και η υποδιευθύντρια του σχολείου κα Λιάπη Στέλλα.

Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση για τα γεγονότα της περιόδου εκείνης και τη συσχέτισή τους με το σήμερα.

Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Με αφορμή την επέτειο του "ΟΧΙ" οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου, με την καθοδήγηση  των καθηγητριών κας Τσιατσιάνη Αρετής ΠΕ88.02, κας Μαργκά Βασιλικής, ΠΕ 16 Μουσικής και κας Κατηγιάννη Θεανώς ΠΕ 02, διοργάνωσαν γιορτή για να τιμήσουν τους ήρωες που έδωσαν τη ζωή τους για την ελευθερία.

Μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα, βίντεο και τραγούδια τόνισαν στους συμμαθητές τους αλλά καιι σε όλους τους προσκεκλημμένους, τη σπουδαιότητα και τη σημειολογία του ηρωισμού και της αυτοθυσίας που επέδειξαν οι Έλληνες αλλάκαι οι Ελληνίδες του '40 στις κρίσιμες εκείνες στιγμές για τη χώρα μας, σημειώνοντας ότι όταν παραστεί η ανάγκη ο λαός ενώνεται σαν μια γροθιά και δεν διστάζει να θυσιαστεί για το γενικό καλό.

Την γιορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλίας κος Απόστολος Μπέμπης καθώς και γονείς των μαθητών, οι οποίοι απόλαυσαν και χειροκρότησαν την προσπάθεια των παιδιών τους.