Σχολικές Γιορτές 2017 - 2018

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 18 Ιανουάριος 2018 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Γιορτή Λήξης Σχολικού Έτους

Το τέλος άλλης μιας δημιουργικής χρονιάς γιόρτασαν και φέτος γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικοί και φίλοι του ΕΕΕΕΚ Λάρισας.

Κατά τη διάρκεια της γιορτής έγινε παρουσίαση των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν την τρέχουσα σχολική χρονιά. Προηγήθηκε ο απολογισμός της σχολικής χρονιάς από τη Διευθύντρια του σχολείου κα Παληκαρά Αντιγόνη. Στη συνέχεια, ακολούθησαν μουσικοχορευτικά δρώμενα στον προαύλιο χώρο και παραδοσιακοί χοροί από τους μαθητές/τριες του σχολείου. Τέλος, όλοι οι παρευρισκόμενοι γεύτηκαν εδέσματα που παρασκεύασαν οι μαθητές του εργαστηρίου Αυτόνομης Διαβίωσης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλίας κος Παιδής Αθανάσιος και ο ιερέας των Αγίων Αναργύρων π. Αχίλλειος.

Γιορτή 25ης Μαρτίου

Μια όμορφη γιορτή οργανώθηκε και φέτος, την Παρασκευή στις 23 Μαρτίου 2018, στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας με αφορμή την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου και τη χαρούμενη είδηση του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Κοινωνοί των μηνυμάτων της επετείου έγιναν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μέσα από τραγούδια και ποιήματα. Με κεντρικό μήνυμα της ημέρας τη διαρκή διεκδίκηση και υπεράσπιση της ελευθερίας ως χρέος και δικαίωμα του λαού απέναντι σε κάθε δύναμη.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί παρουσίασαν μια γιορτή που χειροκροτήθηκε θερμά.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας, την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017, πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή. Στην εκδήλωση κυριάρχησαν μηνύματα αγάπης, κοινωνικής προσφοράς και πνεύματος αλληλεγγύης.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο κ. Παιδής Αθανάσιος, Εντεταλμένος Σύμβουλος της Περιφέρειας Θεσσαλίας, η Σχολική Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής 11ης Περιφέρειας κα Τσιόπα Κυρατσώ, ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής κος Κολοκοτρώνης Δημήτριος, ο κος Φιλιππούλης Κώστας, Αντιδήμαρχος ΔΕ Αρμενίου και Κιλελέρ, εκπρόσωπος του Δήμου Λαρισαίων κος Σουρλατζής Απόστολος, και τέλος εκπρόσωποι του Ομίλου "Αρωγή - Αλληλοβοήθεια" του Δήμου Κιλελέρ, η οποία προσέφερε γλυκά και δώρα στους μαθητές του σχολείου.

Στο τέλος της γιορτής προσφέρθηκαν δώρα στους μαθητές από τον Αϊ Βασίλη. Παράλληλα υπήρχε μπουφές με χριστουγεννιάτικα εδέσματα κάποια από τα οποία παρασκεύασαν οι μαθητές στο εργαστήριο αυτόνομης διαβίωσης αλλά και από προσφορές επαγγελματιών της περιοχής.

Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας ο εορτασμός για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973. Οι μαθητές και οι μαθήτριες βίωσαν τα γεγονότα των ημερών μέσα από αφηγήσεις και παρουσιάσεις πλαισιωμένες με τραγούδια, βίντεο και ντοκουμέντα.

Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση για τα γεγονότα της περιόδου εκείνης και τη συσχέτισή τους με το σήμερα.

Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας ο εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές και οι μαθήτριες άκουσαν αφηγήσεις με το χρονικό τραγούδησαν και είπαν ποιήματα αφιερωμένα στη σημαία, στην Πατρίδα, στους ηρωικούς στρατιώτες μας.

Δόθηκαν επίσης στους μαθητές έπαινοι και βραβεία ανάλογα με τις επιδόσεις τους την προηγούμενη σχολική χρονιά.