Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2017-2018

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 14 Φεβρουάριος 2018 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Εκπαιδευτική εκδρομή του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στην Καλαμπάκα

Το ΕΕΕΕΚ Λάρισας πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Καλαμπάκα, την Παρασκευή 1 Ιουνίου 2018, και συγκεκριμένα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και μανιταριών. Εκεί οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου, είδαν άγρια ζώα και πτηνά απ΄όλο τον κόσμο.

Ενημερώθηκαν από τις υπεύθυνες του μουσείου, για τα διάφορα είδη μανιταριών καθώς το μουσείο διαθέτει μια πλούσια συλλογή. Τέλος απασχολήθηκαν δημιουργικά με ζωγραφιές και χειροτεχνίες σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

Διδακτική επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στη Νίκαια Λάρισας

Μαθητές/τριες του ΕΕΕΕΚ Λάρισας συνοδεία εκπαιδευτικών του σχολείου και με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Μακρυδάκη Αθανασία, Τεχνολόγο Γεωπονίας πραγματοποίησηαν διδακτική επίσκεψη στο Leroy Merlin στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματος Γεωπονίας - Τροφίμων και Περιβάλλον, την Τετάρτη 30 Μαϊου 2018.

Τους υποδέχθηκαν θερμότατα ο κ. Νίκος Πορτοράκης ΔΙευθυντής Ανθρώπινου Δυναμικού και η κα. Σόνια Σουρλή Διευθύνρια Εξυπηρέτησης Πελατών.

Με τη χρήση εκπαιδευτικού υλικού οι μαθητές/τριες παρατήρησαν, εντόπισαν και αναγνώρισαν γεωργικά εργαλεία, μηχανήματα, υλικά και πραγματοποίησαν συναλλαγή κατόπιν επιλογής προϊόντων υλοποιώντας τους στόχους της επίσκεψης.

Τέλος τους διανεμήθηκε εκπαιδευτικό υλικό για την ανατροφοδότηση στο σπίτι.

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στη Νίκαια Λάρισας

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές/τριες του ΕΕΕΕΚ Λάρισας στη Νίκαια Λάρισας, την Παρασκευή 25 Μαϊου 2018 και συγκεκριμένα στη Λαϊκή Αγορά και στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Δ. Κιλελέρ. Η επίσκεψη πρααγματοποιήθηκε στο πλαίσιο προγραμμάατων σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλους: "Κάθε φρούτο...στον καιρό του" και "Υγιεινή Διατροφή μέσα από τα παραμύθια". Οι Μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στη Λαϊκή Αγορά, διάλεξαν φρούτα της εποχής και πραγματοποίησαν συναλλαγές. Στη συνέχεια η κα. Μπλιάτσου Ανθή, εθελόντρια της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Δ. Κιλελέρ, ξενάγησε τους μαθητές στο χώρο της βιβλιοθήκης, τους διάβασε ένα βιβλίο συναφούς με το πρόγραμμα θεματολογίας και στο τέλος οι μαθητές απασχολήθηκαν δημιουργικά.

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο Αστυνομικό Τμήμα Τροχαίας Λάρισας

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές/τριες του ΕΕΕΕΚ Λάρισας στο Αστυνομικό Τμήμα Τροχαίας Λάρισας την Πέμπτη 24 Μαϊου 2018. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλους: "Κάνω φίλο μου τον Κ.Ο.Κ." και Κτ\υκλοφορώ και επικοινωνώ". Οι μαθητές /τριες ενημερώθηκαν για τα σήματα της τροχαίας και την οδική τους ασφάλεια. Στη συνέχεια, πραγματοποίησαν βιωματική δράση εφαρμογής του Κ.Ο.Κ. στους παρακείμενους δρόμους.

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε το ΕΕΕΕΚ Λάρισας στο Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας την Παρασκευή 4 Μαϊου 2018. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο: "Εδεσματολόγιο Βλάχων: Έθιμα και Παραδόσεις"

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από την κα. Στεργιούλα Γεωργία (εθελόντρια μέλος του Συλλόγου του Μουσείου) στους χώρους  του μουσείου και γνώρισαν τις παραδοσιακές βλάχικες - και όχι μόνο - φορεσιές. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν και είδαν από κοντά τα εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι Βλάχοι για την επεξεργασία του μαλλιού ως το τελικό στάδιο της ύφανσης στον αργαλειό. Έπειτα, ήρθαν σε επαφή με την παραδοσιακή βλάχικη οικοσκευή και ενημερώθηκαν για το νομαδικό τρόπο ζωής τους. Τέλος, απασχολήθηκαν δημιουργικά ζωγραφίζοντας σε κάρτες με λαϊκά μοτίβα ανάλογου περιεχομένου.

Κλείνοντας, να ευχαριστήσουμε την υπεύθυνη του Λαογραφικού Μουσείου κα. Καλοκαιρινού Φανή που μας καλοδέχτηκε στο χώρο.

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας

Την Παρασκευή 27 Απριλίου, οι μαθητές του εργαστηρίου Χειροτεχνίας του ΕΕΕΕΚ Λάρισας, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους, παραβρέθηκααν σε τελετή βράβευσης που διοργάνωσε ο ΟΚΑΝΑ Λάρισας, στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας, προκειμένου να την παρακολουθήσουν και να παραλάβουν τιμητική διάκριση για το διαγωνισμό αφίσας του ΟΚΑΝΑ με θέμα: "Το αειφόρο άγγιγμά μου στον κόσμο".

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο χωριό των Αγίων Αναργύρων

Την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018, πραγματοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του ΕΕΕΕΚ Λάρισας, εξωδιδακτική επίσκεψη στο χωριό των Αγίων Αναργύρων, στο πλαίσιο σχολικού προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής με τίτλο: "Κυκλοφορώ και επικοινωνώ". Στόχος του προγράμματος ήταν μέσω βιωματικής προσέγγισης, οι μαθητές του προγράμματος να εξοικειωθούν με την αναγνώριση και τη χρήση βασικών σημάτων του Κ.Ο.Κ., καθώς και να μάθουν να κυκλοφορούν με ασφάλεια.

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο Δημαρχείο Αγίων Αναργύρων

Την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018, στο πλαίσιο προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Δημαρχείο των Αγίων Αναργύρων. Με βάση το πρόγραμμα οι μαθητές άκουσαν και συζήτησαν με τον Πρόεδρο, τον Αντιδήμαρχο και τους προσκεκλημένους κατοίκους την ιστορία του χωριού μέσα από τις βιωματικές εμπειρίες τους.

Τους ευχαριστούμε θερμά για την εξαιρετική φιλοξενία τους!!!

Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο "Πάρκο των Ευχών"

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017 το ΕΕΕΕΚ Λάρισας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Λάρισα στο "Πάρκο των Ευχών" της πόλης. Προηγήθηκε εκκλησιασμός στον Ιερό Ναό Αγίου Χαραλάμπους Λάρισας.

Οι μαθητές/τριες στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο "Πάρκο των Ευχών", επισκέφθηκεν το Σπίτι του Αη Βασίλη, το Εργαστήριο των Ξωτικών, τη Μικρή Σκηνή και το Παιχνιδόκουτο, όπου και απασχολήθηκαν δημιουργικά.

Η επίσκεψη συνεχίστηκε στο περίπτερο που φιλοξενεί το Χριστουγεννιάτικο bazaar του Σχολείου. Εκεί αλληλεπίδρασαν με τους επισκέπτες και τους μαθητές/τριες του ΕΕΕΕΚ Λαμίας που έτυχε να μας επισκεφθεί την ίδια μέρα.

Τέλος μαθητές και καθηγητές διασκέδασαν στο Λούνα Παρκ, το οποίο ήταν ευγενική προσφορά της υπεύθύνου κας Νότας Καραμαλάκου.