Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2018 - 2019

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 15 Νοέμβριος 2017 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Την Παρασκευή 17/5/2019 οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ Λάρισας με τη συνοδεία εκπαιδευτικών επισκέφτηκαν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας - το τμήμα Γεωπονίας. Ο κος Παπαθανασίου ξενάγησε τους μαθητές στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις του Ιδρύματος και τα θερμοκήπια.

Στη συνέχεια ακολούθησαν τη διαδρομή μέσα από το ανοιξιάτικο τοπίο και έφτασαν στην Αβερώφειο Γεωργική Σχολή. Ο κος Παπαστεργίου μίλησε στους μαθητές για το ιστορικό κτίριο το οποίο χτίστηκε το 1901, τη χρήση του, και την προσφορά μέχρι σήμερα. Ευχαριστούμε την υπεύθυνη κα Κλεισάρη.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η Τσιατσιάνη Αρετή

Επίσκεψη στο Μύλο του Παπά στη Λάρισα

Την Παρασκευή 19/4/2019 οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ Λάρισας με συνοδούς εκπαιδευτικούς εκκλησιάστηκαν στον ιερό ναό του Αγίου Αχιλλείου στην προηγιασμένη Θεία Λιετουργία.

Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο Αρχαίο Θέατρο και στο παραδοσιακό χωριό στην πλατεία Ταχυδρομείου. Μέσα από πεζοδρόμους φτάσαμε στο Μύλο του Παπά που ήταν και ο βασικός σκοπός της διδακτικής επίσκεψης.

Οι υπεύθυνοι του Μουσείου μας μίλησαν για την διαχρονική αξία του Μύλου και την αξία του σήμερα ως πνευματικό κέντρο. Οι υπεύθυνοι του Μύλου μας έδειξαν την πορεία του σιταριού και τα στάδια επεξεργασίας μέχρι να γίνει αλεύρι.

Στο τέλος μοίρασαν στους μαθητές έντυπο υλικό να ζωγραφίσουν. Είχαμε την ευκαιρία να δούμε την αίθουσα που είναι αφιερωμένη στο σπουδαίο φωτογράφο Τάκη Τλούπα. Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Κόντσα και την παιδαγωγική ομάδα του Μύλου.

Υπεύθυνη της διδακτικής επίσκεψης η Τσιατσιάνη Αρετή.

Επίσκεψη στο Παραδοσιακό χωριό

Την Πέμπτη 18/4/2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών του ΕΕΕΕΚ Λάρισας στο παραδοσιακό χωριό στην πλατεία Ταχυδρομείου Λάρισας. Οι μαθητές /τριες περιηγήθηκαν στο κέντρο της πόλης και επισκέφτηκαν το περίπτερο του ΕΕΕΕΚ Λάρισας στο παραδοσιακό χωριό με τα εκθέματα των μαθητών /τριων. Στη συνέχεια οι μαθητές έκαναν αγορές σε Σούπερ Μάρκετ στο κέντρο της πόλης και στην πορεία ξεναγήθηκαν στο αρχαίο θέατρο της Λάρισας.

Επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Λάρισας

Την Παρασκευή 12/4/2019 στο πλαίσιο προγράμματος συνεκπαίδευσης μεταξύ του ΕΕΕΕΚ Λάρισας και του 1ου Γυμνασίου Λάρισας υλοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό Μαρκοπούλου Ερασμία ΠΕ78, σε συνεργασία με το προσωπικό των δομών ψυχικής υγείας του Συλλόγου Γ.Κ. & Φ. Ατόμων με αυτισμό Ν. Λάρισας, το Πρόγραμμα Understanding Friends (Κατανοώντας φίλους). Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή μαθητών ενός τμήματος της Β' τάξης, καθηγητών και την παρουσία της ΕΔΕΑΥ του 1ου Γυμνασίου Λάρισας.

Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση σε θέματα ειδικής αγωγής, η ενσυναίσθηση και η αποδοχή της διαφορετικότητας από τους συμμετέχοντες.

Επίσκεψη στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Απριλίου 2019, επίσκεψη του εργαστηρίου Χειροτεχνίας του ΕΕΕΕΚ Λάρισας. Η επίσκεψη έγινε με αφορμή τη συμμετοχή του εργαστηρίου στο διαγωνισμό που πραγματοποίησε ο ΟΚΑΝΑ Λάρισας, με τίτλο "Από το Εγώ στο Εμείς με όχημα την τέχνη".

Οι μαθητές του εργαστηρίου παρακολούθησαν τις δράσεις τις οποίες οργάνωσε ο ΟΚΑΝΑ κατά την τελετή βράβευσης των σχολείων που συμμετείχαν και παρέλαβαν ειδική διάκριση για τη συμμετοχή τους. Προηγουμένως οι μαθητές πραγματοποίησαν δράσεις κοινωνικής ένταξης και ψυχαγωγίας στην πλατεία Ταχυδρομείου Λάρισας.

Επίσκεψη στην πινακοθήκη Λάρισας

Μαθητές /τριες του ΕΕΕΕΚ Λάρισας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην Πινακοθήκη Λάρισας την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019. Μαθητές /τριες και καθηγητές παρακολούθησαν την ημερίδα "Τέχνης Γυρίσματα". Ταυτόχρονα υλοποιήθηκε πρόγραμμα κοινωνικής ένταξης και στη συνέχεια οι μαθητές /τριες απασχολήθηκαν δημιουργικά σε τμήμα καλλιτεχικών της πινακοθήκης Λάρισας.