Σχολικές Γιορτές 2016 - 2017

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 19 Ιανουάριος 2017 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Γιορτή για την 25η Μαρτίου

Στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας, στο πλαίσιο του εορτασμού της 25ης Μαρτίου 1821, πραγματοποιήθηκε γιορτή με σκοπό να τιμήσουν οι μαθητές /τριες τον αγώνα της απελευθέρωσης των Ελλήνων από τον Οθωμανικό ζυγό και τη χαρμόσυνη είδηση του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Οι μαθητές /τριες, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών μέσα από τα κείμενα, τα ποιήματα και τα τραγούδια τόνισαν τα κατορθώματα και τις επιτυχίες των Ελλήνων αγωνιστών. Ήταν μια γιορτή που δεν έγινε απλώς γιατί έπρεπε, αλλά δίδαξε και συγκίνησε.

Τσικνοπέμπτη στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Λάρισας

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή της Τσικνοπέμπτης στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας.

Η ημέρα ξεκίνησε με αναφορές στα έθιμα της αποκριάς και συνεχίστηκε με ψήσιμο στην αυλή του σχολείου. Οι μαθητές / τριες, στο πνεύμα της ημέρας, γεύτηκαν πλούσια παραδοσιακά εδέσματα, τα οποία παρασκεύασαν οι ίδιοι με τη βοήθεια των εκπ/κων στο πλαίσιο των εργαστηριακών μαθημάτων τους.

Τα κρεατικά ήταν ευγενική χορηγία της Παπαγεωργίου Food Service A.B.E.E. και της Κασίδης Α.Ε. τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά τους.

Κοπή πίτας

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος πραγματοποήθηκε παραδοσιακή κοπή της βασιλόπιτας στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας. Η Διευθύντρια κα. Λιάπη Στεργιανή ευχήθηκε καλή χρονιά, υγεία, ευτυχία και πολλές επιτυχίες τόσο στους μαθητές όσο και στο προσωπικό του σχολείου.

Οι μαθητές, γεύτηκαν τη βασιλόπιτα που παρασκεύασαν οι ίδιοι, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών των Εργαστηρίων του Σχολείου.

Γιορτή Χριστουγέννων

Μια όμορφη γιορτή ετοίμασαν οι μαθητές και το προσωπικό του ΕΕΕΕΚ Λάρισας με αφορμή τα Χριστούγεννα.

Στην εκδήλωση κυριάρχησαν τα μηνύματα της αγάπης, ης κοινωνικής προσφοράς και του πνεύματος αλληλεγγύης Οι μαθητές σύμφωνα με το πνεύμα των ημερών, στόλισαν το δέντρο, τραγούδησαν κάλαντα και απήγγειλαν ποιήματα.

Η Δ/ντρια κα Λιάπη Στεργιανή ευχήθηκε σε όλους υγεία, ευτυχία και ευημερία εν όψει των εορταστικών ημερών. Στο τέλος της γιορτής προσφέρθηκαν εδέσματα στους καλεσμένους και δώρα στους μαθητές, τα οποία παρασκεύασαν οι ίδιοι, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους στο πλαίσιο των εργαστηριακών μαθημάτων.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο κ. Παιδής Αθανάσιος, Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλίας, η Σχολική Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής 11ης Περιφέρειας κα Τσιόπα Κυρατσώ και ο πρόεδρος του συλλόγου ΑΜΕΑ κ. Παπαναστασούλης Αναστάσιος.

Γιορτή για την παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ

Την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία γιόρτασαν οι μαθητές/τριες του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης ΕΕΕΕΚ Λάρισας, στου Αγίους Αναργύρους, τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016. Στους μαθητές έγινε ομιλία από Ειδική Εκπαιδευτικό. Ακολούθησε προβολή βίντεο, χειροτεχνίες, και κατασκευές συναφούς θεματολογίας με την ημέρα. Στη συνέχεια η ομάδα 'acapella' προσφέρθηκε να απασχολήσει δημιουργικά τους μαθητές και συγκεκριμένα η κ. Μακρυγιάννη Σωτηρία και η Γκουντή Ιωάννα.

Τέλος παραχωρήθηκε γεύμα στους μαθητές/τριες του σχολείου το οποίο παρασκευάστηκε σε συνεργασία μαθητών και καθηγητών και ήταν ευγενική χορηγία των κρεατικών ΜΑΡΑΒΑΣ Α.Ε.α.

Γιορτή για την 17η ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Σε κλίμα συγκινησιακής φόρτισης πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες τραγούδησαν, απήγγειλαν ποιήματα, παρακολούθησαν αποσπάσματα από τα γεγονότα των ημερών και έμαθαν ότι το Πολυτεχνείο ήταν και θα είναι πάντα ένα ζωντανό κάλεσμα για τη δημοκρατία και την ελευθερία.

Γιορτή για την 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Το ΕΕΕΕΚ Λάρισας στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, διοργάνωσε σχολική εορτή.

Οι μαθητές / τριες έμαθαν την ιστορική αλήθεια και τίμησαν με τραγούδια και ποιήματα, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, τον ηρωικό αγώνα του λαού μας, τους εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς της χώρας μας και τα εκατομμύρια που θυσιάστηκαν στον αγώνα.