Εκπαιδευτικές Επισκέψεις 2016 - 2017

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 23 Μάιος 2017 Γράφτηκε από τον/την Vasiliki Tsimitseli

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν, από το ΕΕΕΕΚ Λάρισας, οι παρακάτω εκπαιδευτικές επισκέψεις:

Διδακτική Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στη Λέσχη Αξιωματικών Φρουράς Λάρισας

Με μεγάλη χαρά και προθυμία υποδέχτηκαν τους μαθητές / τριες και το προσωπικό του ΕΕΕΕΚ Λάρισας οι υπεύθυνοι της Λέσχης Αξιωματικών Φρουράς Λάρισας σε διδακτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 10 Μαϊου 2017.

Μέσα από τις δράσεις που έγιναν, οι μαθητές/τριες , με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους και υπό την καθοδήγηση του σεφ της ΛΑΦ, αναγνώρισαν και διαχώρισαν φρούτα και λαχανικά, συμμετείχαν στην προετοιμασία και παρασκευή γεύματος, έστρωσαν το τραπέζι και καθάρισαν την κουζίνα. Μέσα από τις δράσεις επιτεύχθηκαν οι επιδιωκόμενοι εκπαιδευτικοί στόχοι της επίσκεψης.

Διδακτική Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου

Το ΕΕΕΕΚ Λάρισας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου, στον Παλαιό Παντελεήμωνα Πιερίας. Η επίσκεψη υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος "Παραδοσιακοί Οικισμοί: Ιστορία - Λαογραφία - Παράδοση". Οι μαθητές /τριες και οι εκπ/κοί τους, αφού ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του κέντρου για τις δραστηριότητες του ΚΠΕ, ξεναγήθηκαν στον παραδοσιακό οικισμό, γνώρισαν την αρχιτεκτονική του τόπο, ζωγράφισαν, τραγούδησαν και συμμετείχαν σε διαδραστικά παιχνίδια.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στο Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας

Την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2017, οι μαθητές / τριες και το πρωσωπικό του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας στο πλαίσιο του προγράμματος " Γνωρίζω τα συναισθήματά μου" και του μαθήματος Κοινωνικής Επαγγελματικής Αγωγής.

Εκεί παρακολούθησαν διαδραστική παράσταση καραγκιόζη, χόρεψαν και τραγούδησαν.

Μέσα από τις δράσεις επιτεύχησαν οι επιδιωκόμενοι εκπαιδευτικοί στόχοι, όπως η ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών, η επαφή με την τέχνη ως μέσο έκφρασης και η ενίσχυση της οπτικοακουστικής τους αντίληψης με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους

Επίσκεψη - Περίπατος του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Λάρισας στην πόλη της Λάρισας τα Χριστούγεννα

Ξεκινήσαμε και για φέτος τις εορταστικές εκδηλώσεις των Χριστουγέννων με την επίσκεψη του σχολείου μας στην πόλη μας. Στο φιλόξενο Χατζηγιάννειο τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στον κλίμα των εορτών μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων που επιμελήθηκε το Ε.Ε.Π. του σχολείου, όπως δραματοποιημένη αφήγηση παραμυθιού, μουσικές δραστηριότητες, ψυχοκινητικά παιχνίδια και επίκαιρους παραδοσιακούς χορούς.

Ακολούθησε επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών στο περίπτερο του σχολείου, όπου εκτέθηκαν οι δημιουργίες που με πολύ μεράκι και φαντασία φτιάχνονται στα εργαστήρια του σχολείου. Στους μαθητές προσφερθηκαν από το σχολικό συνεταιρισμό χυμός και κρουασάν σε χώρο αναψυχής.