ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ - ΤΡΟΦΙΜΩΝ - ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Στόχος του εργαστηρίου Γεωπονίας - Τροφίμων - Περιβαλλοντος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τα διάφορα είδη φυτών και τις διαφορές μεταξύ τους, τις μεθόδους καλλιέργειάς τους, τα στάδια ανάπτυξής τους, τα υλικά και τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται για την καλλιέργεια τους, αλλά πάνω από όλα να συνειδητοποιήσουν τη χρησιμότητα και τη σημασία των φυτών στη ζωή του ανθρώπου και να απασχοληθούν δημιουργικά στα πλαίσια του σχολείου.

Ταυτόχρονα μαθαίνουν να ξεχωρίζουν και να αναγνωρίζουν τα διάφορα είδη φυτών και τις χρήσεις τους. Ακόμα ασκούνται στην ασφαλή χρήση και συντήρηση των γεωργικών μηχανημάτων και εργαλείων όπως φρέζα, σκαλιστήρι, κλαδευτήρι, μηχανή κοπής γκαζόν κ.ά.

Ιδιαίτερη σημασία δίνεται επίσης στην αφύπνιση της περιβαλλοντικής τους συνείδησης με τη συμμετοχή τους σε προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, στα οποία το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο και τα οποία υλοποιούνται κυρίως μέσα στις ώρες διδασκαλίας του εργαστηρίου.