Δράσεις 2015-2016

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 01 Μάρτιος 2016 Γράφτηκε από τον/την evagelia balafa

Εθελοντική Αιμοδοσία στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΛΑΡΙΣΑΣ

Στο Πλαίσιο προγράμματος αγωγής υγείας που υλοποιείται στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας και στην προσπάθεια για την ευαισθητοποίηση των μαθητών, των γονέων - κηδεμόνων της τοπικής κοινωνίας καθώς και την ενθάρρυνση της συμμετοχής όλων, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία, τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2016, εθελοντική αιμοδοσία σε παρακείμενο χώρο του σχολείου με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και άλλων εθελοντών. Προηγήθηκε ενημέρωση από τη Δ/ντρια Κέντρου Αιμοδόσίας ΓΝΛ κα Χατζητάκη Μαρία.

Το συντονισμό της δράσης ανέλαβε η σχολική νοσηλεύτρια κα. Παπαλιάγκα Ευανθία.

Οι ενεργοί πολίτες στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΛΑΡΙΣΑΣ

Την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016, στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας, στο πλαίσιο εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται στο σχολείο, οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους εθελοντές κα Εύη Καλούδη, και τους κους Ιωάννη Νταλώση, και Κων/νο Κεδρά, για τις δράσεις των Ενεργών Πολιτών και τα οφέλη του εθελοντισμού.

Στη συνέχεια, οι εθελοντές, αφού ενημερώθηκαν για τις ανάγκες του σχολείου, πρόσφεραν σημαντικό υλικό στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας.

ENERGO

Ενδοσχολική Επιμόρφωση στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΛΑΡΙΣΑΣ από το ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ

Την Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2016, στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου με θέμα: "Πρόληψη και Έγκαιρη Παρέμβαση στην χρήση ουσιών στην Εφηβεία", από τις υπεύθυνες του ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ κα Μερόπη Πεντεδέκα και κα Ευαγγελία Νταφούλη.

Στόχος της συνάντησης ήταν η έγκυρη και επιστημονική ενημέρωση, η διάψευση μύθων που αφορούν κάθε μορφή εξάρτησης και τις συνέπειες τους, καθώς και η ενίσχυση των αρχών πρόληψης στη λειτουργία του σχολικού συστήματος.

kethe

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015, στο ΕΕΕΕΚ Λάρισας, στο πλαίσιο της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, χορός, αθλήματα κλπ. Επίσης έγινε προβολή ταινιών συναφούς θεματολογίας και διαδραστική συζήτηση με θέματα Παραολυμπιακά αθλήματα.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς αγώνες από τους Εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής του ΕΕΕΕΚ Λάρισας, καθώς και την προετοιμασία, τις προπονήσεις, τις προσπάθειες τον ανταγωνισμό, τις αγωνίες, τις χαρές και τις λύπες των αθλητών.

Στη συνέχεια δημιούργησαν αφίσα με θέμα τους Ολυμπιακού Αγώνες και συμμετείχαν σε αναπαράσταση λαμπαδηδρομίας.